ÖVRIGT / Smycken / Armband 5966223
*
nr 596 6223
Armband
silver, Alton, Pege, 1968
Utrop:
300 kr
Såld:
750 kr
Sista tid för bud online:
måndag 31 augusti 2009
kl 19:29:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
26/8 21:10:08
1
300 kr
30/8 19:44:12
2
350 kr
31/8 13:55:55
3
400 kr
31/8 16:10:55
4
500 kr
31/8 16:16:40
3
500 kr
31/8 16:17:27
3
650 kr
31/8 16:17:40
3
650 kr
31/8 17:38:45
4
600 kr
31/8 17:39:05
4
700 kr
31/8 19:22:29
5
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
-
6029 Halskedja
18k guld. Med hänge, 18k med briljant ca 0,2 ct. L..//
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:38
-
5126 Hängen
3 st, 18 k vitguld med briljanter. Vikt: 1,75 gr b..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:08
-
6031 Örhängen
ett par, så kallade örstickare, 18k guld med brilj..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:40
-
4128 Örhängen
silver, diverse, bruttovikt: ca 10g
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43
-
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12
-
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39
*
Armband
nr 596 6223
Armband
silver, Alton, Pege, 1968
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 750 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 31 augusti 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
26/8 21:10:08 | 1 | 300 kr |
30/8 19:44:12 | 2 | 350 kr |
31/8 13:55:55 | 3 | 400 kr |
31/8 16:10:55 | 4 | 500 kr |
31/8 16:16:40 | 3 | 500 kr |
31/8 16:17:27 | 3 | 650 kr |
31/8 16:17:40 | 3 | 650 kr |
31/8 17:38:45 | 4 | 600 kr |
31/8 17:39:05 | 4 | 700 kr |
31/8 19:22:29 | 5 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: alton armband pege silver smycken vintage ädelmetall
-
6029 Halskedja
18k guld. Med hänge, 18k med briljant ca 0,2 ct. L..//
Aktuellt bud: 1.400 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:38 -
5126 Hängen
3 st, 18 k vitguld med briljanter. Vikt: 1,75 gr b..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:08 -
6031 Örhängen
ett par, så kallade örstickare, 18k guld med brilj..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:40
-
4128 Örhängen
silver, diverse, bruttovikt: ca 10g
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:43 -
5128 Ring
18k guld, vitguld med briljant. Vikt: 1,85 gr, rin..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 18:12 -
6030 Ring
18k guld. Vitguld, med smådiamanter. Vikt: 1,7 g. ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 20:39